» Informacje» Historia parafii» Cmentarz» Schola» Chór parafialny» Fotokronika
» Historia szkoły» Zespół "Brzezina"» Drużyna Harcerska
» O stowarzyszeniu» Dokumenty» Działalność
» Pismo "Brzezina"» Gazetki szkolne» Pismo Parafialne SANCTUS» Biuletyn "Brzezina"» Prasa lokalna
Historia miejscowości
Brzeziny to wioska, której początki sięgają średniowiecza. Nazwa powstała od lasów brzozowych porastających kiedyś te tereny. Liczne znaleziska archeologiczne w okolicy świadczą o tym, że osadnictwo istniało tu już prawdopodobnie w epoce kamienia łupanego. Odnalezione w Brzezinach w roku 1974 denary rzymskie mogą być dowodem, że przez osadę przebiegał szlak bursztynowy.
Od średniowiecza wieś była własnością biskupów krakowskich, a zarządzał nią sołtys. W 1440 r. kardynał Zbigniew Oleśnicki ufundował tu kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Powstała parafia Brzeziny, najbardziej na południe wysunięta parafia Klucza Kieleckiego. W drugiej połowie XVII wieku stanowiła jedną z czterdziestu parafii w powiecie chęcińskim w województwie sandomierskim.
Wieś Brzeziny została zorganizowana w XV wieku na prawie niemieckim. Zlokalizowana była przy drodze wiodącej od kościoła w kierunku Chęcin na długości ok. 1,5 km. Zwarta zabudowa chłopska zajmowała południową stronę drogi, natomiast w połowie północnej części usytuowany był folwark sołtysi z drewnianą karczmą zajezdną, dalej na zachód ciągnęły się zabudowania chłopskie. Kościół znajdował się we wschodniej części wsi, na wzgórzu, a u jego podnóża folwark plebański i zagrody plebańskich poddanych.
W 1790 roku Brzeziny, jak inne wsie należące do duchowieństwa, zostały przejęte na skarb państwa. Już jako dobra rządowe zostały w 1858 roku urządzone, tzn. całkowicie przebudowane. Zabudowę wsi wyznaczono wzdłuż starej drogi lokalnej z Morawicy do Radkowic (po jej południowej stronie). Powstała wieś o kształcie regularnej ulicówki.
W początkach XIX wieku Brzeziny były największą wsią w tej okolicy. W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z 1880 r. pod hasłem BRZEZINY czytamy: „wieś rządowa, pow. kielecki, gm. Morawica, par. Brzeziny, posiadają kościół parafialny murowany z 1643 r. i szkółkę. Najbliższy trakt bity kielecko-krakowski. W 1827 r. B. liczyły 88 dm., 445 mk. Par. B. dek. kieleckiego 4313 dusz liczy.” W 1856 roku dołączono do Brzezin również obszar zwany Podmorawicą lub Morawicą biskupią. Było tam 10 zagród przy rozwidleniu dróg i pola ciągnące się wzdłuż południowo-wschodniej granicy wsi.
Wszystkie budynki chłopskie w XIX-wiecznych Brzezinach były drewniane, w przeważającej części kryte słomą, rzadko gontem. Chałupa składała się z trzech pomieszczeń: sieni, izby i komory. We wszystkich podłogę stanowiła polepa gliniana. Często w sieniach, komorach lub nawet w izbach trzymano inwentarz, zwłaszcza zimą.
Dziś z XIX-wiecznej zabudowy Brzezin dziś nie pozostało już nic. Jest natomiast kilka przykładów budownictwa międzywojennego. Są to zwykle domy drewniane, z zewnątrz oszalowane, z ganeczkiem, przykryte dachem dwuspadowym.
We wsi od wieków był folwark. Najpierw zamieszkiwali go sołtysi zarządzający wsią w imieniu duchowieństwa. Później przechodził w ręce kolejnych dzierżawców. W końcu XVIII wieku dzierżawcą był niejaki Mikułowski, w 1829 r. Świerzyński. W latach 1845 – 1851 dzierżawił posiadłość Rudolf Ślaski, a potem jego synowie – Julian i Stefan. Majątek liczył 450 ha, ale został rozparcelowany. Przy dworze pozostało 29 ha. W 1932 roku kupił go pułkownik Franciszek Żarnowski. Zespół dworski składał się wówczas z dworu ze stawem oraz kilku budynków gospodarczych – drewnianych i murowanych. Po burzliwych latach wojny i przemian ustrojowych znów zmienił właścicieli. Budynek dworski istnieje do dziś, ale został tak bardzo przebudowany, że utracił cechy zabytkowe.
Wieś Podwole powstała dopiero w XVIII wieku. Była to niewielka wieś folwarczna z chaotyczną zabudową. W drugiej połowie XVIII wieku znajdowały się tu tylko 4 zagrody, w połowie XIX wieku 9 zagród. Folwark znajdował się na skraju wsi. Była tam też drewniana karczma zajezdna.
W czasach zaborów różnie kształtowała się przynależność terytorialna Brzezin i Podwola. Należały do guberni krakowskiej, radomskiej, kieleckiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości znalazły się w utworzonym w 1919 roku województwie kieleckim w Gminie Morawica.
Okres międzywojenny, jak wszędzie, charakteryzował się zwiększoną aktywnością społeczną w zakresie rozwoju gospodarczego, dbałości o edukację i rozwój ruchu spółdzielczego. Działał w Brzezinach młyn wodny Andrzeja Lecha, byli kupcy zajmujący się handlem. Funkcjonowały dwie osady kowalskie. W drugiej połowie lat trzydziestych istniały trzy spółdzielnie: Kasa Stefczyka, Spółdzielnia „Dobra Gospodyni” i Spółdzielnia „Brzezinianka”. Działało też Kółko Rolnicze
i Koło Gospodyń Wiejskich.
Głównym zajęciem i źródłem utrzymania mieszkańców była praca na roli, a dodatkowy dochód przynosiło m.in. wyrabianie mioteł ze specjalnego gatunku brzozy oraz lasek i kobiałek z dębiny. Kobiety tkały na krosnach, hodowały owce na wełnę, siały len na płótno.
W okresie II wojny światowej Brzeziny, jak i inne miejscowości, doświadczyły terroru okupanta. Były terenem działania oddziałów partyzanckich AK oraz przechodzącego tedy frontu. Na cmentarzu parafialnym znajduje się wiele mogił z datą 15 stycznia 1945 roku, co świadczy o tragicznych skutkach frontu. Okoliczne lasy i zagajniki stały się często miejscem pochówku żołnierzy niemieckich czy rosyjskich.
Dzisiejsze Brzeziny i Podwole nie przypominają zupełnie tych sprzed lat. Jest wiele nowo wybudowanych domów z pięknymi, zadbanymi obejściami. Przybywa mieszkańców, gdyż sprowadzają się tu ludzie z zewnątrz. W 2007 r. Brzeziny liczyły 2015 mieszkańców, Podwole 83. Młodzież zdobywa wykształcenie, powstają nowe firmy rodzinne, w każdym prawie domu jest Internet. Życie ludności nie różni się wiele od życia mieszkańców miasta.
W 2000 roku radni podjęli uchwałę o nadaniu nazw ulicom w Brzezinach. Obecnie jest ich około 30. Nazwy ulic związane są przeważnie z ukształtowaniem terenu, znajdującymi się na nich obiektami czy miejscowościami, do których prowadzą. Jedna natomiast otrzymała imię patrona – pułkownika Franciszka Żarnowskiego, który miał wielkie zasługi dla kraju, a przez kilka lat był właścicielem dworu w Brzezinach.
W 2002 roku oddano do użytku Gminny Stadion Sportowy, który mieści się w Brzezinach. Jego gospodarzem został Klub Sportowy „Moravia”. W 2006 roku powstał w centrum miejscowości plac rekreacyjno-sportowy. Znajduje się tam plac zabaw, murowany grill, boisko z mini trybunami, ciągi pieszo-jezdne fontanna oraz parking. Cały teren obsadzono krzewami ozdobnymi. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Brzezinach.
We wsi prężnie działają: zespół folklorystyczny „Brzezinianki”, Zespół Pieśni i Tańca „Brzezina” – istniejący przy Zespole Szkół w Brzezinach oraz Ochotnicza Straż Pożarna założona w 1928 roku. W roku 2008 powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola.
Brzeziny, to jedna z najładniejszych miejscowości w Gminie Morawica.
Opr. Marianna Węgrzyn